The Best (And Worst!) Cocktails to Drink if You Want to Avoid a Hangover

Sposoby na kaca

Kiedy w poranek po szampańskiej zabawie budzimy się z przejmującym bólem głowy oraz innymi objawami kaca warto sięgnąć po preparaty z elektrolitami.

Z medycznego punktu widzenia kac to złe samopoczucie, spowodowane spożyciem alkoholu, który nie tylko sam w sobie jest szkodliwą substancją dla naszego organizmu. Dodatkowo w trakcie jego trawienia nasze ciało wytwarza substancje chemiczne, które potrafią bardziej dać się nam we znaki. Na przykład toksyczny aldehyd octowy, który jest uważany za głównego winowajcę objawów kaca. Ponadto alkohol jest moczopędny, bo etanol blokuje działanie wazopresyny, co powoduje, że nerki pozwalają na wydalanie znacznych ilości wody. Efekt – odwodnienie i utrata elektrolitów, a co za tym idzie lekkie otumanienie, pragnienie, zmęczenie i suchość w ustach. Zagęszcza się również nasz płyn mózgowo-rdzeniowy, co powoduje tępy ból głowy. Znawcy tematu podkreślają, że przyczyną naszego poimprezowego złego samopoczucia są kongenery, czyli produkty uboczne fermentacji, która ma miejsce w procesie produkcji alkoholu. Należą do nich m.in. metanol, izopentanol i aceton. Kiedy dostają się do krwiobiegu, układ odpornościowy eliminuje je, uwalniając cytokiny, powodujące objawy takie jak ból głowy, osłabienie, dreszcze. Alkohol może również doprowadzić do hipoglikemii, czyli obniżenia stężenia glukozy we krwi. W konsekwencji odczuwamy zamroczenie, zmęczenie, mrowienie kończyn, przyspieszone tętno. Po alkoholu mamy trudności z koncentracją, wydłuża się czas reakcji, upośledza percepcja wzrokowo-przestrzenna. Co ciekawe, nie ma magicznej cyfry określającej dawkę, poniżej której jesteśmy bezpieczni. Niektórzy dorośli mają kaca już po jednym drinku, ale co piąty z nas w ogóle go nie doświadcza, bez względu na to, ile pije. Badania naukowe wykazały, że decydują o tym: nasze geny, wiek, waga, płeć, stan zdrowia, ogólna kondycja organizmu, a także wydolność wątroby. Im mniej ważymy i im starsi jesteśmy, tym dotkliwiej będziemy odczuwać objawy kaca. Mówi się również, że bardziej nasilone objawy mają osoby uczulone na gluten, kukurydzę i drożdże. Natomiast czas trwania kaca zależy od tempa procesów metabolicznych w naszym organizmie, stopnia jego odwodnienia oraz zaburzeń elektrolitowych i poziomu glukozy.

Co zrobić, aby uniknąć kaca?

Przede wszystkim godzinę przed wypiciem pierwszej porcji alkoholu warto zjeść obfity posiłek, najlepiej tłusty albo bogatobiałkowy. A także wypić małymi porcjami szklankę wody – co 10 minut trzy – cztery łyki. Kto nie potrafi zrezygnować z alkoholu bogatego w kongenery, pięć godzin przed imprezą powinien połknąć węgiel w tabletkach, który je absorbuje. Podczas przyjęcia najpierw powinniśmy jeść, a dopiero później pić alkohol. Inaczej będzie bardziej drażnił błonę śluzowej żołądka, co może być przyczyną nudności i wymiotów, bólu brzucha. Dietetycy radzą również pomiędzy kolejnymi dawkami trunku robić 20-30-minutowe przerwy. Mniej więcej tyle czasu potrzebuje nasz organizm na przetrawienie jednej porcji alkoholu. Z ręką na sercu – kto sączy drinki i jednocześnie pamięta o piciu wody i innych napojów, mając na uwadze, że wódka, brandy, szampan, a szczególnie piwo są moczopędne? Tymczasem dobrze byłoby po każdym kieliszku wódki wypić przynajmniej pół szklanki wody niegazowanej. A po każdej butelce piwa – szklankę. Jeśli dodamy odrobinę cukru i soli, nawodnimy się niemal natychmiast. Omijajmy szerokim łukiem napoje gazowane. Upijemy się szybciej, a w żołądku zmieści się mniej jedzenia. Efekt? Kac murowany. Przed piciem i po piciu sięgnijmy po tabletki z witaminą C (w stężeniu 500 mg), która przyśpiesza rozkład alkoholu. Po imprezie zjedzmy lekki posiłek i postarajmy się nie kłaść spać bezpośrednio po zakończeniu zabawy. Jeśli wybierzemy się na spacer, organizm szybciej sobie poradzi z nadmierną ilością alkoholu. Kładąc się do łóżka, wypijmy około dwóch litrów wody i postarajmy się spać tak długo, jak to możliwe. Skuteczna na porannego kaca jest gimnastyka. Ćwiczenia fizyczne przyspieszają krążenie krwi nawet trzykrotnie. Im szybciej przepływa ona przez wątrobę i nerki, tym szybciej usuwa toksyny z organizmu. Jeśli objawy kaca, a zwłaszcza ból głowy, mocno dają się nam we znaki, ulgę mogą przynieść niesterydowe leki przeciwzapalne. W aptekach i sklepach spożywczych można kupić też gotowe preparaty, które mają przyspieszać procesy metaboliczne, oczyszczać organizm i wspomagać usuwanie toksyn. Najczęściej stosuje się je w celu zapobiegawczym, w trakcie picia alkoholu. Najważniejszymi elektrolitami dla naszego organizmu po spożyciu alkohalu są sód, potas, wapń, magnez oraz chlor. Dzięki odpowiedniej zawartości w osoczu tych jonów możliwe jest utrzymanie prawidłowej gospodarki wodno-elektrolitowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *