Spis pozytywnych i poruszających filmów o niepełnosprawności

Zapraszamy do obejrzenia filmów fabularnych opowiadających historie osób z niepełnosprawnościami. Wszystkie można zobaczyć w internecie:

Dziewczyna z szafy (2012) reż: Bodo Kox. Opowieść o niebanalnej przyjaźni trójki samotników: zamkniętego w sobie, autystycznego Tomka (Wojciech Mecwaldowski) i nieufnej wobec otoczenia młodej antropolog Magdy (Magdalena Różańska) i webmastera Jacka (Piotr Głowacki).

Chce się żyć” 2013 reż: Maciej Pieprzyca. Historia Mateusza, cierpiącego na porażenie mózgowe, na którego lekarze wydali wyrok w chwili narodzin, uznając go za „roślinę”. Jednak rodzice chłopca nigdy nie pogodzili się z diagnozą, wierząc, że mimo problemów z komunikacją, ich syn jest w pełni sprawny intelektualnie. Gdy Mateusz trafia do specjalistycznego ośrodka z dala od bliskich podejmuje trudną walkę o godność i prawo do normalnego życia.

Mój Nikifor” (2004) reż: Krzysztof Krauze. Oparta na autentycznych wydarzeniach opowieść o ostatnich latach życia Nikifora – cierpiącego na zaburzenia słuchu i mowy polskiego malarza samouka, który mimo, że Wsród mieszkańców Krynicy, gdzie mieszkał budził strach albo śmiech, posturą i niewyraźną mową, zyskał sławę równą najwybitniejszym współczesnym polskim artystom.

Nietykalni” (2011) reż: Olivier Nakache. Francuska komedia opowiadająca o niezwykłej przyjaźni sparaliżowanego milionera i opiekującego się nim młodego chłopaka z przedmieścia, który właśnie wyszedł z więzienia. To historia zdarzyła się naprawdę.

Motyl i skafander” (2007) reż: Julian Schnabel. Historia oparta na faktach. Jean-Dominique Bauby do momentu wylewu, był redaktorem naczelnym magazynu ELLE, przystojnym playboyem, teraz posługując się jedynie powieką do komunikowania się ze światem pisze książkę o walce o sens życia.

Rain Man„(1988) reż: Barry Levinson. Czy możliwe jest nawiązanie relacji z osobą z autyzmem? Charlie po śmierci ojca dowiaduje, się, że cały spadek wart 3 miliony dolarów, otrzyma brat, chory na autyzm brat Raymond. Charlie zabiera brata z domu psychicznego i wyruszają w podróż do Kalifornii. Na początku jest sfrustrowany tym, co trudno mu zrozumieć w zachowaniu brata, ale pod koniec podróży, uświadamia sobie, że bardzo go pokochał, a ta miłość wymaga zaakceptowania go dokładnie takim, jakim jest.

Moja lewa stopa” (1989) reż: Jim Sheridan. Film oparty na autentycznym życiorysie irlandzkiego malarza i pisarza Christy Brown. Urodzony z mózgowym porażeniem dziecięcym, uczy się malować i pisać swoją jedyną kontrolowaną kończyną, by w końcu po latach dać się poznać jako utalentowany artysta.

Sam” (2001) reż:Jessie Nelson. Sam to niezwykły mężczyzna o umyśle siedmiolatka, który z pomocą upośledzonych przyjaciół wychowuje samotnie, małą córeczkę, Lucy Diamond, będą owocem przelotnego związku z bezdomną kobietą.

Piękny umysł” (2001) reż: Ron Howard. Prawdziwa historia Johna Forbesa Nasha Jr. (Russell Crowe), chorego na schizofrenię genialnego matematyka XX wieku laureata Nagrody Nobla w 1994 roku.

Ja też!” (2009)reż: Antonio Naharro. Álvaro Pastor. Daniel jest pierwszym Europejczykiem z zespołem Downa, który zdobył wyższe wykształcenie. Kiedy podejmuje pracę – w ośrodku opieki społecznej, gdzie pomaga ludziom z tym samym schorzeniem zakochuje się w Laurze, lecz kobieta traktuje go jedynie jak przyjaciela…

Klucze do domu” (2004) reż: Gianni Amelio. Opowieść o ojcu, który po raz pierwszy w życiu spotyka swojego upośledzonego fizycznie i umysłowo piętnastoletniego syna i razem mają wyruszyć w podróż do Berlina, gdzie chłopiec ma być poddany specjalistycznej terapii.

Zaklęte serca” (2005) reż: Petter. Nass romantyczna komedia o miłości między dwojgiem młodych ludzi cierpiących na Aspergera. Z powodu choroby oboje nie potrafią nawiązywać emocjonalnych więzi z innymi ludźmi. Gdy pewnego dnia ich drogi się przetną okaże się, że jednak są zdolni do uczucia.

Hasta la Vista!” (2011)reż: Geoffrey Enthoven. Bohaterowie to trzej mężczyźni: jeden jest niewidomy, drugi przykuty do wózka inwalidzkiego, a trzeci zupełnie sparaliżowany. Pod pretekstem wycieczki szlakiem winnic, wyruszają w podróż do Hiszpanii w nadziei, że tam przeżyją swój pierwszy raz i nawet ich niepełnosprawność nie jest w stanie ich zatrzymać.

127 godzin” (2010) reż: Danny Boyle. Film oparty na prawdziwej historii alpinisty któremu osuwający się głaz przygniata mu rękę, a wtedy mężczyzna zostaje zmuszony do desperackiej walki o przetrwanie w górach Utah.

Zebrała i streściła na podstawie opisów dystrybutorów Adrianna Maciejczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *