Czekolada – słodka chwila przyjemności dla ciała i ducha

Czekolada – słodka chwila przyjemności dla ciała i ducha

Z kakao robi się czekoladę, którą można zjeść kawałek po kawałku. I smakuje wyśmienicie. Ale można też zamienić kakao w czekoladę kosmetyczną. Cudownie skuteczną w pielęgnacji suchej skóry i walce z cellulitem.

 

Zabiegi czekoladowe – historia

Zanim wykorzystamy czekoladę do pielęgnacji ciała, warto poznać historię tego niebywałego wynalazku z kakaowca. Pierwsi docenili jego ziarna Olmekowie – lud zamieszkujący około 2000 r. p.n.e. obszary Meksyku. Suszyli je i wytwarzali napój. Następnie Majowie ulepszyli ich recepturę, uprażyli ziarna, dodali do napoju miód, mąkę kukurydzianą i chilli. A po latach Aztekowie przyprawili ich deser wanilią. W takiej postaci czekoladowy napój poznał Krzysztof Kolumb i przywiózł do Europy. Tu hiszpańscy mnisi wzbogacili recepturę o cukier i cynamon, a chemik Konrad van Houten na początku XIX wieku stworzył prasę, która skutecznie oddzielała tłuszcz od reszty kakaowej substancji, zapoczątkowując tym samym erę czekolady, jaką znamy współcześnie. W kosmetologii czekolada po raz pierwszy została wykorzystana w Stanach Zjednoczonych – zrobiono z niej maskę na suchą skórę. Gdy okazało się, że zabieg ten, oprócz poprawy stanu skóry, wpływa pozytywnie na stan psychiczny klientów, szybko zaczęto dodawać czekoladę do innych kosmetyków.

 

 

Współczesne kosmetyki i zabiegi czekoladowe

 

Przemysł kosmetyczny ciągle rozwija ofertę z wykorzystaniem czekoladowych preparatów i zabiegów. Obecnie dostępne kosmetyki na bazie czekolady to: kremy, balsamy, olejki, peelingi i żele pod prysznic, płyny do kąpieli, preparaty modelujące sylwetkę i wiele innych. Stosuje się ją w okładach, masażach i maseczkach. W salonach kosmetycznych i ośrodkach spa są oferowane zabiegi czekoladowe. Do tego celu wykorzystywana jest najczęściej specjalna czekolada kosmetyczna, która zawiera 50 proc. miazgi, oleje oraz składniki rozgrzewające.

 

Jak czekolada działa na ciało?

 

Pod łupiną owalnych owoców kakaowca kryją się ziarenka, z których (po wysuszeniu, uprażeniu i zmieleniu) powstaje gęsta masa, z której w procesie tłoczenia otrzymuje się masło kakaowe, a odtłuszczone wytłoki (po powtórnym mieleniu) przybierają postać proszku kakaowego, potocznie nazywanego kakao. To one, będąc bazą w produkcji czekolady, decydują o jej niepowtarzalnych właściwościach. Kakao zawiera m.in: alkaloidy purynowe (teobromina i kofeina), tłuszcz (60 proc. kwasów nasyconych, 40 proc. nienasyconych), garbniki katechinowe, flobafeny, procyjanidy oraz sole mineralne, w tym głównie magnez.

Teobromina (podobnie jak kofeina) ma silne działanie antyoksydacyjne, co spowalnia procesy starzenia się skóry, a polifenole pełnią funkcję ochronną komórek. Przyspiesza uwalnianie tłuszczu z komórek i wpływa na lipolizę. Kofeina zawarta w kakao „spala” tkankę tłuszczową oraz redukuje cellulit. Dodatkowo oczyszcza skórę z toksyn oraz działa wyszczuplająco. Teobromina i kofeina stymulują ośrodkowy układ nerwowy, poprawiają koncentrację. Teobromina jest najważniejszym alkaloidem czekolady, który działa korzystnie na nastrój. Ponadto czekolada zawiera tryptofan, który w mózgu jest przekształcany w serotoninę – substancję zmniejszającą naszą podatność na stres i relaksującą.

Obecne w kakao: flawonoidy, epikatechiny, katechiny i procyjanidy mają udowodnione właściwości przeciwutleniające. Blokują one działanie wolnych rodników, opóźniają procesy starzenia się skóry oraz spowalniają utratę kolagenu, elastyny i innych protein. Tryptofan i anandamid działają nawilżająco na odwodnioną skórę. Natomiast związki mineralne (głównie magnez) mają działanie odprężające.

Masło kakaowe, znane również jako olej kakaowy i tłuszcz kakaowy, jest bogate w nasycone oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Dzięki temu działa jak emolient, natłuszczając i nawilżając suchą skórę, pomaga tuszować blizny i rozstępy. Zawiera też naturalne antyutleniacze, neutralizujące działanie wolnych rodników, niszczących skórę, w tym dużą ilość polifenoli, substancji ochronnych spowalniających starzenie się skóry oraz przyśpieszających regenerację naskórka. Wysoka zawartość polifenoli sprawia również, że masło kakaowe promuje produkcję kolagenu oraz zapobiega jego rozkładowi, co zapewnia wzrost jędrności i elastyczności skóry. Jest bogate w witaminy: A, B1, B2, C, D, E, K oraz minerały: potas, wapń, magnez, żelazo. To makroelementy, które przyspieszają krążenie krwi, likwidując tym samym obrzęki. Żelazo ma także odżywczy wpływ na skórę. Naukowcy z Uniwersytetu w Münster w Niemczech odkryli, że składniki te mogą leczyć rany oraz stymulować wzrost komórek skóry, zapobiegając powstawaniu blizn.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *