Dieta po usunięciu pęcherzyka żółciowego

Każdy chory tuż po usunięciu pęcherzyka żółciowego przez około miesiąc powinien stosować dietę lekkostrawną z jak najmniejszą zawartością błonnika.

Pęcherzyk żółciowy zwany potocznie woreczkiem żółciowym leży w nadbrzuszu po stronie prawej. Odpowiednie jedzenie po jego wycięciu to warunek szybszego powrotu do zdrowia i przystosowanie się organizmu do funkcjonowania w nowych warunkach. Jednak okres, kiedy bacznie uważamy na to, co jemy nie powinien trwać dłużej niż 3 – 4 miesiące a w przypadku zabiegu przeprowadzanego metodą laparoskopową może być nawet krótszy.

Co jeść po wycięciu pęcherzyka żółciowego

• Po pierwsze należy jeść 4-5 posiłków dziennie (lepiej częściej, ale w małych ilościach). Potrawy należy sporządzać metodą gotowania w wodzie lub na parze, duszenia bez dodatku tłuszczu. Warzywa i owoce należy spożywać w postaci gotowanej i rozdrobnionej, owoce w postaci przecierów lub soków. Zupy i sosy podprawia się zawiesiną z mąki i wody, mąki i mleka lub mąki i kefiru. Ponadto po operacji usunięcia pęcherzyka żółciowego zwracamy uwagę, by kupowane produkty były świeże, jak najmniej przetworzone, aby uniknąć infekcji pokarmowych.

• Produkty zalecane po wycięciu pęcherzyka żółciowego to : pszenne, jasne, czerstwe pieczywo, mleko chude, sery białe chude, jogurty, kefiry, drób bez skóry, cielęcinę, młoda wołowina, chude ryby (dorsz, sandacz, szczupak, morszczuk, mintaj), wędliny chude (chuda szynka, polędwica, wędliny drobiowe)(indycze, kurczaka), marchew, pietruszka, seler, cukinia, kabaczek, dynia, pomidory bez skórki i pestek, sałata zielona, ziemniaki, morele, brzoskwinie, banany; winogrona i owoce jagodowe bez skórki i pestek, owoce cytrusowe. Dodatkowo stosujemy tłuszcze lekkostrawne – takie jak masło, margaryna roślinna, olej słonecznikowy, olej kukurydziany, śmietanka.
• Z przypraw można stosować te łagodne: pietruszka, koperek, kminek, majeranek, cynamon, pieprz ziołowy

Czego nie jeść po usunięciu pęcherzyka żółciowego

• Należy unikać spożywania smażonych i silnie przetworzonych, odgrzewanych, wielokrotnie zamrażanych i rozmrażanych.produktów. Eliminujemy z menu potrawy, ostre i pikantne, marynaty i konserwy. Do potraw, których podstawą są jaja, dodaje się same białka.

•. Z menu przygotowywanym dla osoby, której wycięto pęcherzyk żółciowy wykreślamy : pieczywo razowe, grube kasze, otręby pszenne, surowe warzywa i owoce ze skórką i pestka, warzywa i owoce wzdymające: suche nasiona roślin strączkowych, groszek zielony, fasolka szparagowa, kapusta pory, cebula, czosnek, kalafiory, ogórki, gruszki, czereśnie, śliwki oraz napoje gazowane, smalec, słonina, boczek, majonez, śmietana, żółtka jaj, czekoladę, kakao a także ciasta z dużą ilością tłuszczu i cukru (np. różnego rodzaju torty, pączki, faworki, ciasta francuskie, kruche, z tłustymi masami polewami i bitą śmietaną, ciasta z makiem i orzechami) . Należy ograniczyć należy spożycie serów żółtych, topionych, pleśniowych, typu feta.

• Po 4 tygodniach po zabiegu powoli należy wprowadzać do diety błonnik w postaci drobno startych surówek, surowych owoców, pieczywa pszenno-razowego, drobnych a następnie grubych kasz i makaronów razowych oraz otrąb owsianych i pszennych.

Usunięcie pęcherzyka żółciowego – dieta na co dzień

• W miarę upływu czasu należy restrykcyjną dietę zaleconą po operacji trzeba rozszerzać, powracając powoli do normalnego żywienia.
• Dietę należy rozszerzać powoli, pojedynczo wprowadzając kolejne pokarmy z listy produktów przeciwwskazanych w okresie zaostrzenia objawów. W przypadku wystąpienia dolegliwości, dany produkt należy odstawić na jakiś czas, po czym ponownie spróbować wprowadzić go do diety.

• Tłuszcz i produkty go zawierające należy wprowadzać do diety ostrożnie w postaci małych porcji,. W razie wystąpienia nietolerancji objawiającej się biegunkami tłuszczowymi, należy je w dalszym c iągu ograniczać, jednocześnie zwiększając spożycie pozostałych składników (tj. białka i weglowodanów).

• Warto pić zieloną herbatę ponieważ ta wpływa korzystnie na metabolizm tłuszczu i cukru.

Ramka : Należy też pamiętać, że zabieg usunięcia pęcherzyka żółciowego to jedynie likwidacja skutków a nie przyczyny (niewłaściwy skład żółci produkowanej przez wątrobę) tworzenia się kamieni żółciowych i że mogą one tworzyć się nie tylko w pęcherzyku żółciowym ale również w przewodach żółciowych. Dlatego ważne jest ograniczenie czynników wpływających na powstawanie zaburzeń w składzie żółci, takich jak: nadmierne spożycie tłuszczów zwierzęcych, cukrów prostych, mała ilość błonnika w posiłkach, zbyt obfite, nieregularnie spożywane posiłki, zbyt restrykcyjne diety z nadmiernym ograniczeniem tłuszczu

Opr. MM
Bibliografia: Jak w sposób naturalny zachować swój pęcherzyk żółciowy oraz jak postępować gdy został usunięty Autor:
Cabot Sandra, Jasinska Margaret
Na podstawie :

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *